درباره موزه

تاریخچه موزه

        موزه جانورشناسی دانشگاه تهران مجموعه ای شایسته و کم نظیر از ذخایر علوم طبیعی، اسناد علمی و انواع منابع زیستی سرزمین پهناور ایران، بویژه نشان دهنده تنوع جانوران این مرز و بوم می باشد. کار آماده سازی موزه در سال ۱۳۳۳ توسط مرحوم دکتر مصطفی فاطمی استاد جانورشناسی دانشگاه تهران (۱۲۹۸-۱۳۳۸) و با راهنمایی های ایشان و تلاش پیگیر همکاران و دانشجویان آغاز و نهایتا در سال ۱۳۳۸ با نام موزه علوم افتتاح گردید. در شکل گیری و گسترش موزه جانورشناسی اساتید و محققان بخش جانورشناسی از جمله شادروان دکتر محمد یزدان دوست، شادروان دکتر پریچهر شاه بهرامی، شادروان دکتر طلعت حبیبی، و شادروان دکتر محمد بلوچ نقش عمده ای داشتند و آماده سازی بیشتر نمونه های این موزه نیز توسط آقایان رضا پارسا و فرزند ایشان آقای حسین پارسا انجام گردیده است. نمونه های این موزه با استفاده از روش های مختلف مانند تاکسیدرمی، تثبیت در محلول های شیمیایی، اتاله کردن، نگهداری در رزین و اسکلت سازی آماده و به نمایش در آمده اند که منجر به ایجاد اولین موزه علوم در ایران گردید.

        از سال ۱۳۹۷ و پس از تصویب اساسنامه جدید موزه، با توجه به ماموریتها و ترکیب فعلی نمونه های آن نام موزه از علوم به “موزه جانورشناسی” تغییر نام داد.

شرایط بازدید موزه جانورشناسی

موزه نمایشی در طول سال، به غیر از زمان تعطیلی تابستانی در دو ماه مرداد و شهریور که طی آن سمپاشی سالانه موزه نیز انجام می گیرد...

سیاست ها و راهبری موزه جانورشناسی

موزه جانورشناسی دانشگاه تهران با تأکید بر لزوم حفظ و حمایت ذخایر حیات وحش و اسناد علمی، با تجارب بدست آمده و شناسایی مجموعه جانوران ایران نقش بزرگی را در جهت زمینه سازی و احیای تحقیقات علمی و کاربردی و پیشبرد علوم زیستی ایفا می کند

بخش ها و مجموعه نمونه های موزه جانورشناسی

مجموعه موزه جانورشناسی با حدود ۲۵ هزار نمونه و آثار جانوری، طی سالیان متمادی به روش های گوناگون علمی جمع آوری، آماده سازی، حفظ و نگهداری شده اند. موزه متشکل دو بخش اصلی نمایشی و آرشیوی است.